Бірінші сынып оқушыларының бейімделуі

17.09.2024

Бейімделу-бұл тәуелділік, баланы қандай да бір ортаға "сәйкестендіру".
Бірінші сынып оқушыларының сәтті бейімделуі үшін оқу мотивациясы өте маңызды. Бірінші жылы оны негізінен ересектер қамтамасыз етеді. Бірінші сынып оқушылары оқығысы келетін-келмейтіні кішкентайлардың жаңа нәрсені игеруге немесе үйренуге тырысуына қалай жауап беретініне байланысты. Оқу мотивациясын дамыту үшін баланың мектептегі алғашқы қадамдары ересектердің қызығушылығы мен түсінушілігіне сәйкес келуі маңызды.
Бірінші ұсыныс: балаңызға бере алатын ең маңызды нәрсе - сіздің назарыңыз.
Екінші ұсыныс: сіздің мектепке, мұғалімдерге және тәрбиешілерге деген оң көзқарасыңыз баланың бейімделу кезеңін жеңілдетеді.
Үшінші ұсыныс: балаңызға жаңа өмір режиміне үйренуге, құрдастарымен қарым-қатынас орнатуға және өзіңізді сенімді сезінуге көмектесіңіз.

Бастауыш мектепте балаларды бейімдеу бойынша ата-аналарға қосымша ұсыныстар

1. Балаңызды әртүрлі жағдайларда бақылап, зерттеңіз, бұл сіздің балаңызды, оның жеке қасиеттерін жақсы білуге көмектеседі.
2. Баланың моторикасын дамытыңыз, өйткені физикалық белсенділікке үйренген төзімді бала әлсіз және отырықшы балаға қарағанда бейімделуге оңай төзеді.
3. Баланың барлық қыңырлығына бой алдырмаңыз, сүйіспеншілікті теріс пайдаланбаңыз, өйткені бұл қыңырлық пен көңіл-күйге әкелуі мүмкін.
4. Тәуелсіздікке деген құштарлықты басуға болмайды.
5. Баланың барлық сұрақтарына жауап беруге тырысыңыз, өйткені бұл жастағы қызығушылық шекараны білмейді.
6. Баланы мектептегі қиындықтармен өз бетінше күресуге үйретіңіз.
7. Баланың сәтсіздіктеріне алаңдамаңыз және ренжімеңіз, өйткені ол ата-анасын тағы бір рет ренжітуден қорқады.
8. Баланы балалармен дос болуға үйретіңіз: адал болуға, достарды құрметтеуге, үйіңізге шақыруға, сатқындыққа жол бермеуге, қорламай, қолдау көрсетпей сынға алыңыз. Есіңізде болсын, сіз қолдайтын балалық шақ достығы сіздің ересек өміріңізде балаңыздың тірегі болуы мүмкін.
9. "Бұл әр әкенің, әр ананың-балалардың жақсы оқығысы келетіндігінің қалауы. Оның көзі ана мен әкеге қуаныш әкелгісі келеді. Бұл тілек баланың жүрегінде оянады, содан кейін ғана бала бастан кешіп, адамдарға жақсылық жасаудың қуанышын сезінді. Мен баланы жақсы оқуға мәжбүрлеу, оны адамдардың игілігі үшін игі істерге итермелеу, оның жүрегінде қоршаған әлемге сезімталдықты бекіту, басқа адамның жан дүниесін жүрегімен білуге тәрбиелеу арқылы мүмкін болатынына сенімдімін."(Сухомлинский В. А.)
Есіңізде болсын: сіздің балаңыз мектепте сіз оқығандай болмайды. Ешқашан баланы бір нәрсені түсіне алмағаны немесе жасай алмағаны үшін ренжітетін сөздермен ұрыспаңыз. Кішкентайыңыздың жетістіктері жеткіліксіз деп ойласаңыз да, оның оқуын тек оң бағалауға тырысыңыз. Балаңыздың атынан өмір сүріңіз, оған барынша назар аударыңыз, баланың әрбір сәтсіздігі үшін алаңдаңыз және оның ең кішкентай жетістіктеріне де қуаныңыз. Оған дос болыңыз, сонда нәресте сізге ең жақын нәрсені сеніп тапсырады.
Ата – аналарға арналған педагог-психологтың ұсыныстары.